تازه ها
مراسم نکوداشت "پروفسور کامیابی مسک" در بیرجند برگزار شد. مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

مراسم نکوداشت "پروفسور کامیابی مسک" در بیرجند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان جنوبی، مراسم نکوداشت "پروفسور کامیابی مسک" با همکاری بنیاد نخبگان استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در تالار علامه فرزان آن اداره برگزار شد. در این مراسم مسئولین استان، اساتید ملی و پروفسور کامیابی به بیان نقطه نظراتشان پرداختند:

مهندس محبی (مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی):

با تشکر از بنیاد نخبگان که در این مراسم ما را یاری نمودند و همکاری زیادی داشتند. یکی از دوستان گفت که دکتر کامیابی در خارج از ایران خیلی شناخته شده هستند تا در داخل استان خراسان جنوبی ما باید از ظرفیت بالای این بزرگان استفاده نماییم و تمام تلاش خود را در جهت الگوسازی از این بزرگوار به ویژه در بین نسل جوان به کار گیریم.

دکتر احمدی زاده (رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی و سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی):

بنام خداوند جان و خرد                     کزین برتر اندیشه برنگذرد

امروز خراسان جنوبی افتخار دارد میزبان یکی دیگر از فرزندان برومند نخبه خود باشد. فرزندی که در آسمان پر ستاره علم و ادب خراسان جنوبی به خوبی درخشیده و افتخاری برای این خطه نخبه پرور محسوب می شود.

استاد کامیابی مسک یکی از شخصیت های تاثیرگذار ملی و بین المللی در عرصه فرهنگ و هنر و خصوصا تئاتر بوده اند و شاگردان زیادی را در این زمینه پرورده اند که هم اکنون این شاگردان اساتید مطرحی در سطح بین المللی و کشوری می باشند.

چاپ بیش از 100 مقاله علمی، چاپ و تالیف ده ها کتاب به زبان فارسی و فرانسه، اخذ دو مدرک دکتری و دریافت عنوان شوالیه از دولت فرانسه و دریافت عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران به دلیل تربیت دانشجویان زیاد و ارائه پژوهش های کاربردی گوشه ای از افتخارات استاد هستند.

مهم ترین منش استاد خوش خلقی و روی گشاده استاد در برخورد با مردم و دانشجویان است و خنده همیشگی ایشان بر لبان خود حتی در شرایط سخت زندگی مثال زدنی است.

جناب آقای دکتر کامیابی مسک امروز شما به عنوان یک معلم والا خرد بیشتر از هرکس می دانید جوانان ما نیاز به هویت و الگوبرداری از شخصیت های مهم که به قله های افتخار دست یافته اند دارند.

به همین دلیل بنیاد نخبگان سعی دارد این شخصیت های علمی و مهم را برای الگوسازی و هویت سازی به جامعه و جوانان و مستعدان خود معرفی نمایند که با چه بزرگانی این کشور ساخته شده است.

شما علاوه بر این که در صحن اجتماع شخصی اثرگذار بوده اید در خانواده نیز شخصی موفق و باعث تربیت 5 فرزند با مدارک عالیه و دکترا شده اید که نشان از توجه به وظایف پدری به عنوان یک پدر موفق می دهد.

حتما دوستان و اساتید از شما مطالبی خواهند گفت اما بنده به این مطالب بسنده می کنم که امروز حضرتعالی با کوله باری از تجربه و علم به عنوان یک الگو برای دانش آموزان و دانشجویان محسوب شده و بنیاد نخبگان برای پرورش نسل های جوان دست یاری به سوی شما دراز می کند که همچنان راهنمای ما بوده و بعنوان شمعی در مسیر پرفراز علم و هنر این کشور بدرخشید.

در انتها جا دارد از همکاری و کمک های بی شائبه جناب آقای محبی مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد و دانشگاه بیرجند و استانداری محترم و حوزه فرهنگی و میراث فرهنگی و صدا و سیمای استان سپاسگزاری نمایم.

نگه کن به جایی که دانش بود             ز داننده کشور به رامش بود

دکتر مروج الشریعه (استاندار خراسان جنوبی):

عرض ادب و خیر مقدم خدمت سرآمدان استان به ویژه استاد بزرگوار جناب آقای پروفسور احمد کامیابی. حتی اگر کسی شناختی از این بزگوار نداشته باشد، همین حضور پررنگ در جلسه تاییدی بر بزرگی این استاد خواهد بود. من به سهم خود مفتخرم که با حضرتعالی آشنا شدم و تقاضای بنده از شما اینست که با توجه به سیاست های توسعه استان، که یکی از ارکان آن توسعه روابط خارجی است، بازگشت و بازنگری به این استان داشته باشید و در این زمینه به استان کمک نمایید.

یکی از نشانه های شهر خلاق این است که آثار تاریخی و فرهنگی شهر چه در زمینه معرفی، نگهداری و توریسم توسط بخش خصوصی اداره می شود. این استان این قابلیت را دارد که حداقل چند شهر آن به هوشمند و خلاق در سطح جهانی مبدل شود. بزرگانی چون حضرتعالی می توانند در خصوص معرفی وشناساندن این استان با این همه غنای فرهنگی و تاریخی نقشی پررنگ و ویژه داشته باشند.

جا داشت در نمایشگاه کتاب بیرجند، کتاب های جناب آقای دکتر کامیابی مسک از پرفروش ترین ها باشد. فقط به این محفل نباید اکتفا شود و ما به مراکزی جهت تالیف و نگهداری آثار این بزرگان در استان نیازمندیم.

در انتها از کسانی که در برگزاری این مراسم تلاش نموده اند کمال تشکر را دارم و این حرکات باید ادامه داشته باشد. یکی از رسالت های مهم بنیاد نخبگان تکریم و نکوداشت از بزرگان است که آقای دکتر احمدی زاده با تعلق خاطری که به این استان دارند در بزرگداشت سرآمدان آن پیشتازند.

دکتر شفیعی( مدیر کل هنرهای نمایشی):

تقدیر از بزرگانی چون کامیابی مسک یکی از ویژگی ههای این مراسم این است که افق پرواز جوانان و هنرمندان ما را بلندتر می کند. وقتی ما ببینینم از استان ما کسی چون کامیابی مسک  به این درجات رسیده است قطعا جوان ما اعتماد به نفس بیشتری می گیرد. یکی از کارهایی که استاد به آن پرداخته اند و خیلی ارزشمند است، پژوهش در مورد انتظار بوده در فرهنگ های مختلف که توصیه می کنیم حضار مطالعه کنند. ما باید از کسانی تقدیر کنیم که در مسیر زندگی خود الگوی اسلامی ایرانی خود را حفظ کرده اند و از کوچکترین نشانه این است که پسوند "مسک" را از نام خانوادگی خود حذف نکرده اند.

دکتر قطب الدین صادقی( بازیگر و کارگردان):

چقدر خوب است که تا استاد در قید حیات اند از ایشان تقدیر می کنیم. دکتر کامیابی ویژگی های منحصر به فردی دارد، یکی از بهترین ویژگی های این استاد بزرگوار اینست که از یک روستا شروع کرده و به این مقام بالا رسیده است و همه چیز را خود ساخته است. ایشان از یک معلم ساده شروع کرده و به بالاترین مدارج علمی رسیده اند. چیزی که وجود استاد را ارزشمند می کند، شخصیت نمادین است که می تواند برای جوانان ما الگو باشد.

دکتر کامیابی روح پویایی دارد، محبت، ادب، متانت و نجابت خاصی دارد. حتی در بدترین شرایط زندگی، صبر و متانت و نجابت خود را از دست نداد. همه این خصوصیت ها باعث شده با شخصیتی رویرو شویم که از هر نظر می تواند برای جوانان ما الگوی مناسبی باشد.

دکتر کامیابی مسک:

من به عنوان کسی که 40 سال همه دنیا را دیده است و به عنوان یک معلم 56 ساله عقیده دارم ملت ما باید سواد داشته باشد، سواد همراه با ایمان واقعی. من همیشه در کلاس اولین چیزی که به دانشجویان می گویم اینست که هر چیزی که می شنوید زود باور نکنید، حتی حرف های خود من؛ در مورد این حرف ها تحقیق کنید، با بقیه مشورت کنید، مطالعه کنید.

نمایش نامه کرگدن ها که موضوع رساله من نیز بوده است که 4 سال از عمر خود را صرف آن کرده ام. ادبیات و فرهنگ ایرانی در همه دنیا پخش شده است و بنده همه جا گفته ام ایرانی هستم به من اعتماد کرده اند و احترام گذاشته اند. وقتی "ساموئل بکت" بنده را به حضور می پذیرد و به سوالاتم پاسخ می دهد، به کامیابی مسک جواب نمی دهد بلکه به یک ایرانی جواب می دهد.

بعضی از نادان ها بزرگی ایران را نمی دانند که چنین واژه هایی در مورد کشور من و مردم من به کار می برند. ما همه ایرانی هستیم و از هر دین و ملیتی هستیم باید به هم احترام بگذاریم و هویت خود را حفظ کنیم. شعر سعدی بهترین تعریف از انسانیت است:

بنی آدم اعضای یکدیگرند                                        که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار                                           دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی                                        نشاید که نامت نهند آدمی

من هیچ وقت برای پول و مقام کار نکردم بلکه برای فرزندان ایرانم بوده است. بیرجند، درخش و مسک در دنیا به خاطر هنر و بزرگانش شناخته شده است. من به عنوان یک بیرجندی همیشه افتخار دارم که از این خطه هستم. من به جوانان میخواهم بگویم اگر من دهاتی توانسته ام کتاب هایم آثار و کتبی خلق کنم که در دنیا مرجع باشد و از سراسر دنیا برای داوری تز دکتری دعوت می شوم، من خود این مقام را کسب کرده ام و کسی این ها به من نداده است. سخنم را با این جمله به پیان می رسانم که فراموش نکنیم که ما ایرانی هستیم.

در پایان پروفسور کامیابی مسک مورد تقدیر مسئولین و حضار قرار گرفت.