تازه ها
کارگاه "خاطره نگاری ادبیات دفاع مقدس" با حضور استاد محمد قاسمی پور، مدرس و پژوهشگر دفاع مقدس در بنیاد نخبگان استان برگزار شد. مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

کارگاه "خاطره نگاری ادبیات دفاع مقدس" با حضور استاد محمد قاسمی پور، مدرس و پژوهشگر دفاع مقدس در بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر هاشمی سرپرست بنیاد نخبگان ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت ایام سوگواری حسینی تقارن این دو رویداد را فرصتی برای تبیین ارزش های فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال آن به نسل های دیگر برشمرد. وی گفت: آن چه که مشخص است مبحث خاطره نگاری دفاع مقدس یکی از رویدادهای مهم فرهنگی کشور است که می تواند نقش مهمی در انتقال آن به نسل های بعد داشته باشد.موضوع خاطره نگاری دفاع مقدس یکی از رویدادهای مهم فرهنگی کشور است که می تواند نقش مهمی در انتقال آن به نسل های بعد داشته باشد. موضوع خاطره نگاری دفاع مقدس خوشبختانه در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری به این مهم نگاه ها به این سمت معطوف شده است و زمینه مناسب برای خاطره نویسی فراهم کرد. بنیاد نخبگان خراسان جنوبی هم با توجه به هفته دفاع مقدس در راستای برنامه های مصوب بنیاد پیشنهاد برگزاری کارگاه در زمینه ادبیات دفاع مقدس داشت که خوشبختانه همکاران ارجمند بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، حوزه هنری و همچنین دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری همکاری داشتند و امروز در خدمت استاد ارجمند پژوهشگر دفاع مقدس و مدیر محترم دفتر مطالعات و فرهنگ پایداری حوزه هنری هستیم و از محضر ایشان استفاده می کنیم.

استاد قاسمی پور ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت ایام سوگواری حسینی از تمامی کسانی که در زمینه زنده نگه داشتن ارزش های دفاع مقدس تلاش کرده اند، قدردانی نمود و عنوان کرد: این گونه تلاش ها و به نگارش درآوردن ارزش ها و وقایع دفاع مقدس را برای پاسخگویی به عطش نسل سوم و چهارم انقلاب لازم و ضروری دانست. ایشان راه جذاب کردن خاطرات را شناخت دقیق و اصولی ادبیات و تاریخ دانست. همچنین وی بر جستجوی کلیدواژه هایی چون ادبیات، تاریخ، تاریخ شفاهی، خاطره(جایگاهش در ادبیات)، روایت و راوی و ... تاکید نمود.

در پایان هم به پرسشس و پاسخ شرکت کنندگان در کارگاه در زمینه خاطره نگاری پرداخته شد.